Blog księgowy

Wpisy

Samochód w firmie. Odliczanie VAT

VAT można odliczyć zarówno od samochodów ciężarowych oraz innych pojazdów samochodowych używanych wyłącznie do celów firmowych. O czym jeszcze należy pamiętać?

Nowelizacja Ustawy o podatku od towarów i usług z drugiego kwartału 2014 roku przyniosła nowe zasady odliczeń. Ustawodawca przewidział pełne prawo do odliczenia VAT nie tylko dla samochodów ciężarowych, ale także dla innych pojazdów samochodowych używanych do celów firmowych.

Samochód do celów firmowych, czyli?

Określa to artykuł 86a ust. 4:

  • sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
  • konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Odliczanie VAT od zakupu paliwa

Od 1 lipca 2015 roku przedsiębiorcy mogą już odliczyć 50% VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów mieszanych. Odliczanie VAT przysługuje z faktur zakupu paliwa wystawionych począwszy od 1 lipca 2015, ale miesiąc ten musi być również miesiącem dostawy, a nie wyłącznie wystawienia faktury. Jeżeli faktura została wystawiona w lipcu, a dotyczy paliwa zakupionego w czerwcu (data dostawy czerwiec) podatnik nie będzie mógł skorzystać z odliczenia VAT.

Szczegółowe informacje u Twojego doradcy podatkowego.

Pozdrawiamy, Biurosupport.pl

Leave A Comment