Blog księgowy

Wpisy

Rozliczanie PIT-37 – co należy wiedzieć?

Zbliżająca się wiosna to nie tylko przebudzenie do życia całej przyrody – dla nas to także gorący okres rozliczeń podatkowych. Jako że w Polsce obowiązują różne rodzaje opodatkowania, ze względu na rodzaj wykonywanej pracy czy prowadzenie działalności występują rozmaite wnioski oraz formularze. Najpopularniejszym z nich jest PIT-37. Co należy wiedzieć na jego temat?

Najważniejszą kwestią jest to, kogo dotyczy ten rodzaj zeznania rocznego. PIT-37 jest używany do rozliczenia dochodów osób fizycznych, które w poprzednim roku podatkowym uzyskiwały dochody na terenie naszego kraju.

Wysokość podatku zależy od tego, jakie w danym roku mieliśmy dochody. Podatek obliczany jest od podstawy opodatkowania, czyli dochodu pomniejszonego o dopuszczalne odliczenia jak np. darowizny na organizacje społeczne czy też ulgi na leki. Jeżeli podstawa, jaką uzyskamy będzie mniejsza niż 85 528 zł to obowiązuje nas 18% podatek. Natomiast jeśli kwota ta będzie wyższa, to od nadwyżki trzeba będzie zapłacić podatek 32%.

Nasze podatki możemy rozliczyć na dwa sposoby: przez Internet bądź fizycznie. Rozliczenie fizyczne wiąże się z pójściem z wypełnionym formularzem PIT do zadeklarowanego przez nas wcześniej urzędu skarbowego lub wysłanie go pocztą. Natomiast pierwsza z opcji oznacza skorzystanie z e-deklaracji i wysłanie wypełnionego formularza drogą elektroniczną przy użyciu odpowiedniego programu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, bowiem część danych w dokumencie jest wypełniania automatycznie przez fiskus. W ten sposób zaoszczędzamy czas i minimalizujemy ryzyko ewentualnej pomyłki przy uzupełnianiu danych.

Niezależnie od formy rozliczenia podatku wszystkich obowiązuje ta sama data złożenia deklaracji. Termin złożenia upływa z końcem kwietnia, lecz w związku z tym, że w roku 2017 dzień 30 kwietnia jest w niedziele, termin ten ulega przedłużeniu do 2 maja.

Jeśli nie złożymy wymaganych dokumentów w terminie, musimy liczyć się z nałożeniem na nas kary, która może sięgać nawet 27 tys. złotych. Na szczęście możemy wyjaśnić nasze spóźnienie poprzez złożenie tzw. czynnego żalu, dzięki któremu istnieje szansa na wycofanie się urzędu z nałożenia na nas kary. W przypadku, gdy nie lubimy ryzyka i obawiamy się, że wypełnimy formularz błędnie, lub po prostu o nim zapomnimy, to warto rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowego, które może okazać się niezwykle pomocne.

Leave A Comment