Blog księgowy

Wpisy

Od teraz urząd skarbowy rozliczy PIT za podatników

Resort finansów zaprezentował nową propozycję, dzięki której miałoby pojawić się kolejne ułatwienie w rozliczeniach podatkowych. Chodzi o rozliczenie podatnika przez urząd skarbowy. Jeżeli podatnik chciałby skorzystać z takiego rozwiązania, to wystarczy wypełnić elektronicznie wniosek o sporządzenie zeznania PIT. Na takim rozwiązaniu może skorzystać wiele Polaków.

Do tej pory to podatnik sporządzał zeznanie, a urzędy je sprawdzały i kontrolowały. Teraz ma być odwrotnie. Jeśli podatnik będzie chciał, będzie mógł skontrolować sporządzone przez urząd skarbowy zeznanie.

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek o wykonanie takiego zeznania podatkowego będzie można złożyć poprzez stronę internetową Ministerstwa Finansów albo ze strony swojego banku. Wymagane jest podanie podstawowych danych: numeru PESEL, danych adresowych, adres mailowy, rok, za który ma być wypełniony wniosek oraz właściwy urząd skarbowy. Opcjonalnie można też podać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przeznaczyć 1 procent podatku. Konieczne będzie też zaznaczenie chęci wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem czy skorzystanie z określonej ulgi.

Wniosek taki składać można jedynie drogą elektroniczną. Wymagany jest też oczywiście podpis. Akceptowany będzie podpis kwalifikowany, profil zaufany czy kwota przychodu, jaka była wykazana w zeznaniu podatkowym w roku wcześniejszym. Jeżeli będziemy składać wniosek za pośrednictwem naszego banku, to wystarczą dane uwierzytelniające stosowane w banku do weryfikacji posiadacza rachunku.

Ułatwienia także dla emerytów

Osoby będące na emeryturze również będą miały o wiele łatwiej. W ich przypadku wystarczy podanie imienia i nazwiska, daty urodzenia, ich urzędu skarbowego. Wniosek będzie można złożyć zarówno elektronicznie, jak i papierowo.

Gotowe zeznanie otrzymamy po maksymalnie 5 dniach. Podatnik będzie mógł owo zeznanie zaakceptować lub odrzucić. Jeśli nie podejmie żadnych działań do terminu złożenia zeznania, to zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Urzędy skarbowe będą przygotowywać zeznania podatkowe dla osób, które rozliczają się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci. To rozwiązanie ma zostać wprowadzone już do rozliczeń PIT za 2016 r. Dzięki temu zeznania podatkowe oraz księgowość mają być znacznie prostsze już teraz.

Leave A Comment