Blog księgowy

Wpisy

Kolejne ulgi dla przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów przygotowało projekt nowej ulgi dla przedsiębiorców. Przepisy mają rozszerzyć możliwość wpisania w koszt uzyskania przychodów wydatków przeznaczonych na maszyny i urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Zgodnie z przepisami, ulga ma dotyczyć zakupu środków trwałych, czyli maszyn i urządzeń wymaganych przy prowadzeniu firmy. Wydatki na ten cel, które zmieszczą się w przedziale od 10 000 do 100 000 złotych, będą mogły zostać wpisane w koszty uzyskania przychodów firmy. W przypadku najwyższej stawki dotyczącej wydatków oraz skorzystania z odpisu w pełnej wysokości, firma może zyskać nawet 17 000 złotych.

Projekt zakłada pewne ograniczenia w kwestii towarów, które będą mogły zostać wpisane w koszty uzyskania przychodów. Przepisom nie będą podlegały wydatki przeznaczone na zakup samochodów czy nieruchomości. Z odpisu będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się np. na rozbudowę parku maszynowego, zakup komputerów do firmy czy robotów potrzebnych przy wydajnej pracy przedsiębiorstwa.

Ministerstwo Rozwoju przewiduje, że będzie to duże ułatwienie w księgowości tych firm, które ze względu na sytuację finansową odkładały do tej pory dużą inwestycję w zaplecze techniczne. Wiceminister rozwoju widzi tu również możliwość stworzenia nowych miejsc pracy, przeznaczonych dla specjalistów zajmujących się obsługą nowo zakupionych maszyn. Przepisy będą służyć nie tylko poszczególnym firmom, ale mają być także częścią przyjętego w zeszłym roku Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Może to być zatem szansa dla całości polskiej gospodarki.

Z nowych przepisów będą mogli skorzystać zarówno płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podmioty objęte podatkiem od osób prawnych. Ulgi mają wspomóc przede wszystkim małe i średnie firmy, choć zyskać na nich będą mogły również większe podmioty. Prace legislacyjne nad nowelizacją nadal trwają. Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że nowe przepisy mogą wejść w życie już na początku drugiego kwartału bieżącego roku podatkowego.

Pozdrawiamy, Biurosupport.pl

Leave A Comment