Blog księgowy

Wpisy

Kiedy od paragonu można odliczyć VAT?

Zgodnie z polskim prawem podstawą odliczenia VAT są faktury. Jednak istnieją sytuacje, których przedsiębiorca ma możliwość odliczenia podatku VAT z otrzymanego od sprzedawcy paragonu. Warunkowe jest to odpowiednimi przepisami i jest możliwe jedynie w określonych okolicznościach. Kiedy zatem obsługujące nas biuro księgowe może odliczyć podatek VAT od paragonu?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów dotyczącym wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485) w § 3 pkt 4 podatek VAT może zostać odliczony jedynie z tych paragonów, które są jednocześnie fakturami, lub które mogą być traktowane jako faktury.

Mogą to być np. paragony za przejazd płatną autostradą czy jednorazowe bilety za przejazdy na odległość wynoszącą minimum 50 kilometrów. Paragony te muszą dokumentować zakup towaru czy usługi, które wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. W innych przypadkach VAT nie może być odliczany na podstawie paragonów.

Warunkiem rozliczenia wspomnianego wyżej paragonu są odpowiednie dane, które muszą się na nim znajdować. Chodzi o numer i datę wystawienia paragonu, imię i nazwisko lub nazwę podatnika (czyli tutaj sprzedawcy), numer, za pomocą którego sprzedawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (NIP), informacje, które pozwolą określić rodzaj usługi (zwłaszcza nazwę autostrady), kwotę podatku a także należną ogólną kwotę.

Ręczne dopisywanie NIP w takiej sytuacji należy do ryzykownych i w związku z tym zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie prośba do sprzedającego o wystawienie faktury. Dlaczego? Otóż organy podatkowe z pewnością zakwestionują taki sposób odliczenia, co może mieć później poważniejsze konsekwencje. Ministerstwo Finansów zastrzegło, że paragon z odręcznie dopisanym NIP nie daje podstaw do odliczenia, gdyż nie spełnia roli faktury uproszczonej.

Leave A Comment