Blog księgowy

Wpisy

Kasy fiskalne online od 2018 roku

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt rozporządzenia, zgodnie z którym sprzedawcy do końca 2017 roku muszą wymienić kasy fiskalne na modele umożliwiające automatyczne przesyłanie ewidencji podatkowej do fiskusa. Projekt budzi duże kontrowersje i jest oceniany niejednoznacznie.

Główną wadą proponowanego rozwiązania jest duży koszt jego wprowadzenia. Cena jednej kasy spełniającej wymogi ministerstwa wynosi około 2 tysiące złotych. Specjaliści podkreślają, że projekt stanowi ogromne obciążenie dla mniejszych firm, których najczęściej nie stać na tak duży wydatek. Uderzyć to może w mikroprzedsiębiorstwa oraz podatników, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Koszty związane są nie tylko z zakupem samego urządzenia, ale także z zapewnieniem mu odpowiednich warunków eksploatacji. Nowoczesne kasy wymagają połączenia z internetem oraz odpowiedniego systemu zabezpieczeń. Szacuje się, że w polskich przedsiębiorstwach w użyciu są ponad 2 miliony kas fiskalnych. Oznacza to, że koszt wymiany wszystkich kas będzie sięgał 4 miliardów złotych.

Doradcy podatkowi i eksperci handlowi zapowiadają walkę o zmianę założeń projektu. Według nich powinien zostać wydłużony czas, w którym przedsiębiorcy muszą wdrożyć nowe rozwiązania. Pierwotna wersja projektu zakłada wprowadzenie zmian do końca 2017 roku. Specjaliści chcą zostawić firmom więcej czasu, aby zmiana miała charakter ewolucyjny, nie zaś rewolucyjny. To powinno umożliwić mniejszym przedsiębiorstwom wdrożenie nowych kas bez powodowania zbytniego obciążenia w budżecie.

Eksperci wskazują również możliwość wprowadzenia znacznej ulgi na zakup urządzeń rejestrujących. Obecnie możliwy jest częściowy zwrot kosztów związanych z nabyciem pierwszej kasy. Ulga nie przysługuje już przy wymianie urządzenia na nowszy model. Specjaliści twierdzą, że wprowadzenie nawet małego zwrotu pieniędzy wydanych na wymianę kasy byłby dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców.

Kasy fiskalne automatycznie przesyłające ewidencję podatkową do fiskusa mają pomóc w likwidacji polskiej szarej strefy. Podobne rozwiązanie zostało już wprowadzone w innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Węgry, Chorwacja i Bułgaria). W Czechach trwa jego wprowadzanie. Według statystyk wpływy z podatków w tych krajach znacznie wzrosły już po roku od zmian.

Pozdrawiamy, Biurosupport.pl

Leave A Comment